Irsko

 

Ireland (Irská republika)


Hlavním městem Irska je Dublin, oficiální irský název je Baile Átha Cliath.

Počet obyvatel je cca 4,25mil. jen pro zajímavost se Irsko řadí v počtu obyvatel jako 118.

Rozloha Irska je něco okolo 70 273 km2.

Irsko jakožto ostrov, nemá sousedy ale severní část irska náleží spojenému království VB.

Státní zřízení je republika, a prezidentka státu je Mary Patricia McAleese (irsky Máire Pádraigín Bean Mhic Ghiolla ĺosa). Státním zřízením je parlamentní demokracie. Parlament se skládá ze dvou komor, z nichž jedna se nazývá Dáil Éireann (dolní sněmovna) a druhá Seanad (senát). Dáil má v současné době 166 členů, a Seanad 60 členů, z nichž 11 je jmenováno Taoiseachem (předsedou vlády). Výkonná moc je v rukou vlády nebo je vykonávána na základě jejího pověření a vláda se zodpovídá Dáilu. Titul předsedy vlády je Taoiseach, místopředseda vlády se nazývá Tánaiste. Taoiseach současné vlády je Bertie Aherm a Tánaiste je Michael McDowell. Seanad může navrhovat nebo pozměňovat legislativu, ovšem Dáil má právo veškeré návrhy zákonů nebo novely zamítnout.

Hlavnímu soudci irska se přezdívá Lord.

Irsko, kromě EU je v Organizaci spojených národů, OECD, a přestože se podílí na mírových operacích OSN není členem NATO.

V Irsku se platí eurem a úředními jazyky jsou irština (vzniklá z keltštiny), a angličtina.

V Irsku je 98% gramotnost, a národnostní složení je: Irové (90%), Skotové, Angličané, Welšané, a novodobí imigranti (Číňané, Nigerijci, Poláci, Litevci,..).

90% obyvatel jsou římskokatolíci, 3% protestanti, 0,1% židi, a zbytek je bez vyznání.

Hospodářství: především se zde těží olovo a zinek, dále pak měď, rašelina, stavební materiál, stříbro a zemní plyn.

Průmysl: chemický, petrchemický, elektronický, kovozpracující, nábytkářský a potravinářský

Zemědělství: v tomto odvětví je důležité zmínit chov ovcí pro vlnu, a jiné druhy dobytka navazující na mlékárenský průmysl. Hlavními plodinami jsou ječmen, pšenice, cukrová řepa, brambory a houby. Důležitý je také rybolov. (mořské tresky)

HDP irska vytváří asi 5%.

Známé irské firmy jsou např.:Hi-Tech, Dell, IBM, Guiness,..(když už jsme u alkoholu, jistě budete znát i známé značky whisky jako např.: Tulamore, Jameson, Bushmills)

Irsko je proslulé svými pub, hospůdkami, na každém rohu.

Doprava: většina veřejné dopravy v irsku spadá pod státní organizaci Córas Iompair Éireann (CIÉ), jež je podle zákona národním dopravcem Irské Republiky.

CIÉ se dělí na tři větve:

Bus Éireann - Irish Bus - (Irská autobusová doprava) - provozuje rozsáhlou síť autobusových linek mimo město Dublin včetně expresních meziměstských autobusových linek, městských autobusů ve městech Cork, Galway, Limerick a Waterford, autobusové linky na venkově a v rámci sítě Eurolines také mezinárodní autobusové linky do Británie.

Bus Átha Cliath – Dublin Bus – (Dublinská autobusová doprava) – provozuje městské autobusy v oblasti Dublinu a jeho okolí.

Iarnród Éireann – Irish Rail – (Irské dráhy) – provozují hlavní celostátní železniční síť a další příměstskou železniční dopravu.

Za veškerou dorpavní síť odpovídá ministerstvo dopravy.

Historie:Dějiny Irska jsou plné nepokojů, zvratů, krveprolití, náboženských konfliktů a bojů za nezávislost. Nejstarší známé osídlení Irska sahá do roku 8000 před n. l.

Kolem roku 300 př. n. l. přišli z Evropy Keltové, kteří se postupně spojili do pěti klanových svazů či království. Již v 5. století byli obyvatelé obráceni na křesťanskou víru a v následujícím období rozpadu římského impéria a staletích nájezdů pohanských Vikingů představovali centrum křesťanství v této části Evropy. Vikingové si v Dublinu zřídili opevněnou základnu, ale roku 1014 je definitivně porazil Brian Boru, první král celého Irska. Roku 1172 bylo Irsko přepadeno anglo-normandskými rytíři, které tam vyslal anglický král Jindřich II. V průběhu příštích 300 let se anglická šlechta asimilovala.

Zajímavosti: Irsko je řekla bych naprosto atypický stát s určitým nádechem mystiky. Je to nádherná, divoká a drsná země. Její krajina je naprosto dokonalá pro ty, kteří milují volnost, pohyb a spoustu zeleně.Killarney national park

Jelikož jsem tuto práci vypracovávala postupně, uveřejnila jsem jen ty zdroje, s kterými jsem pracovala převážně.


http://cs.wikipedia.org/wiki/Irsko

http://www.irsko-aktualne.cz/

ċ
projekt-eu-nove-IR.notebook
(2184k)
Libor Olbrich,
22. 3. 2009 3:49
Comments