Estonsko

Oficiální název: Estonská republika Eesti Vabariik

Hlavní město: Tallinn

Počet obyvatel: 1 332 893

Rozloha:  45 226 km² (129. na světě)

Sousedící státy:  Finsko, Lotyšsko, Rusko

 

Státní zřízení: Republika

Nejvyšší výkonnou moc ve státě má: Prezident

Nejvyšší zákonodárnou moc ve státě má: parlamentní 

Nejvyšší soudní moc ve státě má: Vrchní soud

Členství v mezinárodních organizacích: OSN, CE, OBSE, NATO

 

 

Měna: Estonská koruna (EEK)

Úřední jazyk(y): estonština

Národnostní složení: Estonci 64% Rusové 30%, Ukrajinci

Náboženské složení: Estonci jsou z velké většiny bez vyznání a vliv církví je poměrně malý. Podle projektu Eurobarometr v průzkumech z roku 2005 pouze 16 % Estonců prohlásilo, že věří v Boha, 54 % věří v nějakou duchovní nebo životní sílu a 26 % nevěří v nic z toho.

 

HospodářstvíPo získání nezávislosti v roce 1991 se Estonsko významnou měrou soustředilo na obnovu hospodářství země a nastartování hospodářského růstu. V roce 1992 uvedlo do oběhu vlastní volně směnitelnou měnu – estonskou korunu (eesti kroon, EEK), která nahradila rubl. Nová měna byla pevně svázána s německou markou v kurzu 8 EEK = 1 DEM. Poté, co Německo nahradilo marku eurem, byl kurz změněn na 15,6466 EEK za 1 euro. Následovala rozsáhlá privatizace, včetně privatizace telekomunikací, železnic a energetiky, která v omezené míře pokračuje i nyní.

Hlavní nerostné suroviny: hořlavé břidlice

Známé firmy:

Průmysl:Těžební, energetický, zemědělský

 

Zemědělství: sklizeň: ječmen, žito, brambory

                        chov dobytka: skot, prasata

Služby dopravní, lodní

Doprava: 1 018 km železnice, 30 300 km silnice

 

Historie: První příležitost k osídlení Estonska se naskytla, když přibližně před 11 000 – 13 000 lety z území ustoupil kontinentální ledovec. Nejstarší známé osídlení v Estonsku bylo objeveno poblíž řeky Pärnu, v blízkosti městečka Sindi (u vesnice Pulli na pravém břehu řeky Pärnu). Toto sídliště vzniklo někdy v 8. tisíciletí př. n. 1.

 

Zajímavosti: - Estonsko je rozděleno na 15 administrativních jednotek — krajů (estonsky maakond): Harju maakond, Hiiu maakond, Ida-Viru maakond, Järva maakond, Jõgeva maakond, Lääne maakond, Lääne-Viru maakond, Pärnu maakond, Põlva maakond, Rapla maakond, Saare maakond, Tartu maakond, Valga maakond, Viljandi maakond a Võru maakond.

- Estonsko leží na východním pobřeží Baltského moře (estonsky Läänemeri) v severozápadní části Východoevropské roviny mezi 57,3° a 59,5° severní šířky a 21,5° a 28,1° východní délky. Průměrná nadmořská výška činí pouhých 50 m n. m. Nejvyšším bodem země je Suur Munamägi na jihozápadě (318 m).

Místní nej:

nejvyšší bod - Suur Munamagi (318 m), nejnižší bod - Baltské moře (0 m)  

 

http://zemepis.com/Estonsko.php

http://cs.wikipedia.org/wiki/Estonsko

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpracoval: Jan Fejkus

Comments